Majerscy dla katedry przemyskiej. Wystawa projektów odkrytych w Żołyni


Wystawa szkiców dotyczących katedry przemyskiej, wykonanych i zrealizowanych w pracowni Ferdynanda Majerskiego. Szkice pochodzą z okresu, kiedy pracował tam Franciszek Dąbrowski i zachowały się szczęśliwie w jego żołyńskiej pracowni. Jest to bardzo ważne odkrycie, zwłaszcza, że większość dokumentacji Majerskich nie zachowała się.


Na ekspozycji prezentowane są projekty dotyczące przebudowy katedry przemyskiej na przełomie XIX i XX wieku. Są tam rzeczy cenne i nieznane. Budzi zdziwienie projekt Stanisława Majerskiego, który wieżę katedralną zaprojektował w stylu neogotyckim (wysokość ok. 65 m). Miała ona harmonizować z przebudowaną w stylu bryłą prezbiterium. W drugiej - neobarokowej wersji wieży, na jej szczycie zaplanował wysoki na 7,5 m posąg Matki Boskiej wykonany z blachy, pusty w środku. Inwestor wycofał się jednak z powodu znacznych kosztów. Architekt zaprojektował więc inną wersję, podwyższając o jeden poziom istniejącą wieżę barokową. Ma ona 71 m wysokości i znakomicie wpisuje się w panoramę miasta.


Na wystawie znalazły się również projekty wnętrza prezbiterium, któremu przywrócono styl gotycki. Wydłużono okna, zamykając je łukiem ostrym, w miejsce starego barokowego ołtarza wykonano nowy. Ma on formę tryptyku o wysmukłych neogotyckich proporcjach. Część centralną ołtarza stanowi witraż niegdyś projektu Jana Matejki ze Chrztem Chrystusa (zniszczony w czasie wojny). W stylu neogotyckim wykonano także stalle w prezbiterium. Jego wygląd zgodny jest z wizją krakowskiego architekta Tomasza Prylińskiego. Po jego śmierci dalsze projekty wystroju wnętrza katedry wykonywali Ferdynand i Stanisław Majerscy, zaś konkretne obiekty powstawały w pracowni Ferdynanda.


Czas trwania ekspozycji: 17 maja – 16 lipca 2021

Miejsce: sala widowiskowa GOK Żołynia